Mit jelent valójában a ghosting?
A ghosting egyre népszerűbb kifejezés napjainkban, de mit is takar pontosan? A Psychology Today cikke szerint a ghosting azt jelenti, hogy valaki hirtelen, magyarázat nélkül megszakítja a kommunikációt egy másik személlyel. Bár a fogalmat leggyakrabban romantikus kapcsolatok kapcsán használjuk, ugyanúgy érvényes lehet barátságokból vagy akár munkahelyi környezetből való eltűnésre is.
A ghosting mögött álló okok sokszor inkább a „ghostoló” személyről szólnak, mint arról, akit ghostolnak. Az illető így kerülheti el a konfrontációt, a felelősségvállalást vagy az empatikus odafigyelés érzelmi munkáját – még akkor is, ha egy őszinte beszélgetés mindkét fél számára hasznos lehetne. Az eltűnés egyszerűbb és kényelmesebb megoldásnak tűnhet.
Egy régi jelenség modern köntösben
Az emberek életéből való hirtelen eltűnés nem új jelenség, de úgy tűnik, napjainkban sokkal gyakoribbá vált. A technológia nagyban hozzájárult ehhez: a kapcsolatok megszakítása egyetlen kattintással vagy üzenet mellőzésével lehetséges. Egy 2018-as kutatás szerint a férfiak és nők 25%-a tapasztalta már, hogy romantikus kapcsolatban ghostolták, míg 22% elismerte, hogy ő maga ghostolt már valakit. A ghosting azonban nem csak a magánéletben fordul elő: az amerikai jegybank egy jelentésében azt is megemlítette, hogy a munkaerőpiaci szűkösség miatt munkáltatók egyre gyakrabban tapasztalják, hogy alkalmazottaik minden magyarázat nélkül eltűnnek.
Hogyan reagálunk a ghostingra?
A ghosting hatása személyenként eltérő. Egyesek közömbösen fogadják, míg mások mélyen elárulva érzik magukat. Egyes vélemények szerint a ghosting a modern elektronikus kommunikáció szülötte, és egyfajta válasz a döntési fáradtságra, amely a mai randiappok világában gyakori. Mások viszont úgy vélik, hogy a ghosting érzelmileg terhes, mivel nem hagy lehetőséget a lezárásra, így mélyebb sebeket ejthet.
Miért könnyebb ghostolni, mint szembenézni a problémákkal?
A kellemetlenségek elkerülésének vágya számos élethelyzetben tetten érhető. Például valaki, aki már elvesztette az érdeklődését egy flört iránt, inkább eltűnik, minthogy őszintén bevallja az érzéseit. Egy barátságban az egyik fél, aki úgy érzi, rosszul bántak vele, a szembesítés helyett egyszerűen megszakíthatja a kapcsolatot. Egy tinédzser, aki frusztrált a minimálbéres munkája miatt, mindenféle előzetes értesítés nélkül hirtelen felhagy a munkába járással.
Valóban kíméletesebb az eltűnés?
A ghostolók gyakran racionalizálják döntésüket. Ha például egy kapcsolat alig kezdődött el – egy vagy két randi után –, a ghosting számukra ésszerűbb döntésnek tűnhet, mint egy kínos beszélgetés. Sok esetben úgy gondolják, hogy a másik fél is inkább elkerülné a nehézségekkel teli szembesítést. Ez az önigazolás segíthet elnyomni a bűntudatot és a gyávaság érzését.
Miért tartják egyesek elfogadhatónak a ghostingot?
A ghosting elfogadását bizonyos kulturális nézetek is elősegítik, például a „lélektárs” vagy „sorsszerű szerelem” eszméje. A klasszikus hollywoodi romantikus vígjátékok által sugallt elképzelés – miszerint mindenkinek van egyetlen igaz szerelme – olyan idealizált képet fest a kapcsolatokról, amelyhez sokan mérik a valóságot. Ha egy kapcsolat nem felel meg ennek az ideálnak, sokan feljogosítva érzik magukat arra, hogy minden magyarázat nélkül kilépjenek belőle. Hiszen, ha valaki „az igaz szerelemért” vagy „a sorsa beteljesítéséért” tesz valamit, az elfogadhatóvá válik.
A ghosting tehát egyszerre a modern világ kényelmi megoldása és a kapcsolatokról alkotott idealizált kép következménye. Az érzelmi következmények azonban mindkét fél számára mélyek lehetnek.
Indokolt lehet néha a ghosting?
Bizonyos helyzetekben az eltűnés valóban indokolt lehet. Ha valaki kellemetlenül érzi magát a másik fél viselkedése miatt, érdemes megfontolnia a kapcsolat megszakítását. Például, ha a másik fél olyan mértékű haragot mutat, ami fenyegető vagy veszélyes lehet. Vagy ha az illető tisztelet nélkül átlépi a határokat, például felkeresi egy korábbi partneredet információt gyűjtve. Az is előfordulhat, hogy a másik személy manipulatív viselkedést, hazugságot vagy más megtévesztő magatartást kezd mutatni – ilyen esetekben az eltűnés a biztonság és lelki nyugalom érdekében teljesen érthető döntés.